Past Winners

2010

Rita Award for Best Feature Film Habana Eva (Fina Torres)
Opera Prima Mal Día Para Pescar (Alvaro Bechner)
Cinelatino Audience Choice Award (Feature Film) Hermano (Marcel Rasquin)
Cinelatino Audience Choice Award (Documentary) Harvest of Loneliness (Gilbert Gonzalez, Vivian Price)
Best Director Anna Muylaert (E Proibido Fumar)
Best Screenplay Cuestion de Principios (Roberto Fontanarrosa, Rodrigo Grande)
Best Documentary Tiempo De Leyenda (Jose Sanchez-Montes Gonzalez)
Best Documentary El Ambulante (Eduardo de la Serna, Lucas Marcheggiano, Adriana Yorcovich)
Best Short Film Alijuna (Cristina Escoda)
Best Animated Short Film Luna (Rafael Cardenas & Raul Cardenas)
Best High School Film Breakaway (Franchesco Ramos)
Honorable Mention (Feature) Teresa (Tatiana Gaviola)
Honorable Mention (Director) Youssef Delara, Michael D. Olmos, Victor Teran (Bedrooms)
Honorable Mention (Opera Prima) Oveja Negra (Humberto Hinojosa Ozcariz)
Honorable Mention (Documentary) El Andalon – A Maverick Humanitarian in Chiapas (Consuelo Alba, John Speyer)
Honorable Mention (Actor) Julian Roman (Retratos en un Mar de Mentiras)
Honorable Mention (Short) Los Días En Verano Son Mas Largos (Aina Calleja)
Honorable Mention (Short) Estocolmo (Juan Francisco Viruega)
Honorable Mention (Short) Baby (Yancy Arias)

2009

Rita Award for Best Picture Anita (Marcos Carnevale)
Opera Prima Cinco Días sin Nora (Mariana Chenillo)
Best Screenplay Morenita (Alan Jonsson Gavica)
Best Director Mariana Chenillo (Cinco Días sin Nora)
Best Documentary Sons of Cuba (Andrew Lang)
Honorable Mention (Documentary) Titón, de la Habana a Guantanamera (Mirtha Ibarra)
Honorable Mention (Documentary) La Vida Loca (Christian Poveda)
Best Short Red Mesa (Ilana Lapid)
Special Mention (Short) El Tux (Paco Farias)
Special Mention (Shorts) Niña Quebrada (Jen Kleiner)
CineLatino Audience Award (Features) Anita (Marcos Carnevale)
CineLatino Audience Award (Documentary) Titón, de la Habana a Guantanamera (Mirtha Ibarra)
Gabi Lifetime Achievement Award Pedro Almodovar

2008

Rita Award for Best Picture Paraiso Travel (Simon Brand)
Opera Prima Desierto Sur (Shawn Garry)
Best Director Mare, Nossa de Amor (Lucia Murat)
Best Screenplay Casi Divas (Issa Lopez)
Best Documentary Promise of Music (Enrique Sanchez Lansch)
Best Short A Day’s Work (Rajeev Dassani)
Special Mention (Opera Prima) Cochochi (Israel Carteras)
Special Mention (Documentaries) Café de los Maestros (Miguel Kohan)
Special Mention (Documentaries) La Americana (Nicholas Bruckman)
Special Mention (Documentaries) 13 Pueblos defending Water, Air, and Land (Francesco Taboada Tabone)
Special Mention (Short) Catharsis (Daniel Chamorro)
Special Mention (Short/Animation) Sebastian’s Voodoo (Joaquin Baldwin)
Gabi Lifetime Achievement Award Gustavo Santaolalla

2007

Rita Award for Best Picture El Corazón de la Tierra (Antonio Cuadri)
Opera Prima Ladrones (Jaime Marques Olarreaga)
Best Director El Cobrador (Paul Leduc)
Best Screenplay Madrigal (Fernando Pérez)
Best Documentary Invisibles (Fernando León de Aranoa, Javier Corcuera, Mariano Barroso, Wim Wenders, Isabel Coixet)
Best Short The Grass Grows Green: Life and Death From Behind the Recruiting Office Desk (Jesús Beltrán)
Special Jury Award Opera Prima Malos Hábitos (Simón Bross)
Special Jury Award Opera Prima La León (Santiago Otheguy)
Special Mention (Documentaries) Estrellas (Federico León and Marcos Martínez)
Special Mention (Documentaries) Compañeras (Elizabeth Massie, Mathew Buzzell)
Special Mention (Shorts) Juanito Bajo el Naranjo (Juan Carlos Villamizar)
Gabi Lifetime Achievement Award Ignacio López Tarso

2006

Rita Award for Best Picture Un Mundo Maravilloso (Luis Estrada)
Opera Prima (Feature) 7 Vírgenes (Alberto Rodriguez)
Best Director Barrio Cuba (Humberto Solás)
Best Screenplay Iluminados por el Fuego (Tristan Bauer)
Best Documentary En el Hoyo (Juan Carlos Rulfo)
Best Short Contracuerpo (Eduardo Chapero-Jackson)
Audience Award Elsa y Fred (Marcos Carnevale)
Honorable Mention (Documentary) From Mambo to Hip Hop: A South Bronx Tale (Henry Chalfant)
Special Mention – Best Actor Damian Alcazar, Un Mundo Maravilloso (Luis Estrada)
Special Mention Your Name is Justine (Franco de Peña)
Special Jury Award De Nadie (Tin Dirdamal)
Special Jury Award Habana: Arte Nuevo De Hacer Ruinas (Florian Borchmeyer, Matthias Hentschler)
Special Jury Prize Invulnerable (Alvaro Pastor)
Special Jury Prize Email a Mamá (Gerardo Ruiz Miñan)
Special Honorable Mention La Leche y El Agua (Celso Garcia Romero)
Special Mention Technical Achievement Man vs. Woman (Juan Carlos Vargas)
Gabi Lifetime Achievement Award Antonio Banderas

2005

Rita Award for Best Picture Las Mantenidas sin sueños (Vera Fogwill and Martín Desalvo)
Opera Prima (Feature) Las Mantenidas sin sueños (Vera Fogwill and Martín Desalvo)
Best Director Miguel Littin (La Última Luna)
Best Screenplay Habanas Blues (Benito Zambrano and Ernesto Chao)
Best Screenplay Cidade Baixa (Sergio Machado and Karin Ainouz)
Best Documentary Invierno en Bagdad (Javier Corcuera)
Best Short La Cañada (Carlos Corea)
Audience Award Habana Blues (Benito Zambrano and Ernesto Chao)
Audience Award O Casamento de Romeu e Julieta (Bruno Barreto)
Honorable Mention (Documentary) El Cielo Gira (Mercedes Rodriguez)
Honorable Mention (Documentary) Relatos Desde el Encierro (Guadalupe Miranda)
Honorable Mention (Short) The Treasure of the Snails (Cristian Jimenez)
Honorable Mention (Short) Cuco Gomez-Gomez is Dead (Francisco Lorite) Gabi Lifetime Achievement Award Ricardo Montalbán

2004

Best Film Punto y Raya (Elia Schneider)
Opera Prima (Feature) Hoy y Mañana (Alejandro Chomski)
Opera Prima (Documentary) O Prisioneiro da Grade de Ferro (Paulo Sacramento)
Best Director Nancy Savoca (Dirt)
Best Screenplay India Pravile (Mario Sabato)
Best Documentary Memoria del Saqueo (Fernando E. Solanas)
Best Short Pelea de Gallos (Joel Juarez Sánchez)
Best Short Premeditation (Alberto Barboza)
Audience Award Conversaciones con Mamá (Santiago Carlos Oves)
Special Mention (Documentary) Trelew (Mariana Arruti)
Special Mention (Documentary) Palpa y Guapido: El abrazo de la Memoria (Joel Calero)
Special Mention (Short) The Show (Cruz Angeles)
Gabi Lifetime Achievement Award Rita Moreno

2003

Best Film Historias Mínimas (Carlos Sorín)
Opera Prima (Feature) La Espera (Aldo Garay)
Opera Prima (Documentary) Every Child is Born a Poet: The Life and Work of Piri Thomas (Jonathan Robinson)
Best Director Miguel Hermoso (La Luz Prodigiosa)
Best Screenplay Separações (Domingos de Oliveira)
Best Documentary Discovering Dominga (Patricia Flynn)
Best Short Moment to Moment (George Valencia)
Audience Award La Luz Prodigiosa (Miguel Hermoso)
Special Mention (Feature) Dois Perdidos Numa Noite Suja (José Joffily)
Special Mention (Documentary) Raymundo (Ernesto Ardito and Virna Molina) / Alex Lora, Esclavo del Rocanrol (LuisKelly) Gabi Lifetime Achievement Award Federico Luppi

2002

Best Film La Fuga (Eduardo Mignona)
Opera Prima Rosarigasinos (Rodrigo Grande)
Best Director Luis Fernando Carvalho (Lavoura Arcaica)
Best Screenplay La Fuga (Graciela Maglie, Jorge Goldemberg, and Eduardo Mignona)
Best Documentary El Chogüi (Félix Zurita) / Caminantes (Fernando León de Aranoa) / Yank Tanks (David Schendel)
Best Short Video de Familia (Humberto Padrón)
Audience Award Miel Para Ochún (Humberto Solás)
Special Mention Voice of an Angel (Joshua Marston) / All Night Bodega (Tammy Trull)
Gabi Lifetime Achievement Award Nelson Pereira dos Santos

2001

Best Film El Cielo Abierto (Miguel Albaladejo)
Best Director Arturo Ripstein (Así es la Vida o La Perdición de los Hombres)
Best Screenplay Tinta Roja (Francisco Lombardi) / El Cielo Abierto (Miguel Albaladejo)
Best Documentary Strong Roots (Maisa Mendonça and Aline Sasahara)

Best International Short Una Voz Tímida en un Concierto Hueco (Claudia Pinto)
Best US Short The Test (Edward Ornelas) / Silent Story (Eduardo Cisneros)
Special Mention (Features) Por la Libre (Juan Carlos de Llaca)
Special Mention (Shorts) Los Maravillosos Olores de la Vida (Jaime Ruiz Ibáñez)
Audience Award Sin Dejar Huella (María Novaro)
Gabi Lifetime Achievement Award Anthony Quinn (posthumously awarded)

2000

Best Film El Valle (Gustavo Adolfo Balza)
Best Director La Ley de Herodes (Luis Estrada)
Best Screenplay La Ley de Herodes (Luis Estrada)
Best Documentary Los Carboneros (Nigel Noble)
Best Short Cédula Ciudadano (Diego Velasco)
Gabi Lifetime Achievement Award María Félix

1999

Best Film Santitos (Alejandro Springall) and Bajo California: El Limite del Tiempo (Carlos Bolado)
Best Screenplay La Nube (Fernando Solanas)
Best Short The Emerald Cut (Arturo Barquet)
Best Essay A Second Chance by Maria Vasquez
Gabi Lifetime Achievement Award Carlos Saura

1998

“Rita” Best Film Award created
Gabi Lifetime Achievement Award Raúl Julia (posthumously awarded)

1997

“Gabi” Lifetime Achievement Award created; given to Gabriel Figueroa (posthumously awarded)